English  stik

Osvetljeni / Exposed
Naslovljeno na svobodo drugega / Addressing the Freedom of the Other, Equrna 2005

Javno likovno delovanje Žige Okorna je večplastno in v izhodišču povezano z določenim prostorom, v katerem ali za katerega ustvarja. Prostor kot okvir že narekuje osnovni koncept postavitve in samih podob. Prostor (koncept) tako nikoli ni abstrakten, ni zgolj ideja znotraj artističnega sveta preigravanja konceptov, idej in podob, temveč (precej zavezujoč) nagovor, ki z likovno intervencijo osvetli določen kulturni, zgodovinski, civilizacijski ali osebni odnos. (Slike na stari čolnarni v Tivoliju, razstava  Robbovega vodnjaka in  postavitev na prostoru nekdanjega Jakopičevega paviljona, desetletni proces prenove nekdanjih zaporov v mladinsko prenočišče, izobešanje akvarelnih podob na portale javnih inštitucij kot so Občina, Policija, nacionlne, kulturne inštitucije... če omenim le nekatere projekte,
 
 pri katerih je pogosto tudi sodeloval z Jirijem Kočico, Jankom Rožičem, Aleksandrom S. Ostanom in drugimi...)
Tudi v galerijskem prostoru se vedno obrača hkrati na širši kontekst določenega prostora (kaj ga je izoblikovalo zgodovinjsko, družbeno, lokalno...okolje) in ožji, specifični kontekst galerije kot prostora namenjenega izključno reprezentaciji podob oziroma situacij (od performansov do  družabnih srečanj). Slednjega razume kot dejavni vzorec možnosti, vrednot ali zlorab, kadar je seveda izkoriščen s tem namenom. Iz zgodovine razstavljanja, ustvarjanja za galerije, insceniranju dogodkov v določenem času in z določenim namenom, lahko razberemo, kaj in na kakšen način artistični eksces pljuska čez bele stene galerij. Nagovor Žige Okorna je vedno jasen: za vsak podobo, situacijo ali srečanjem stoji posameznik in če se izpostavlja javno, je njegova odgovornost, da stoji za dejanji, o katerih se javno izraža tudi kot človek, delavec, podobotvorec, partner, oče...
Lanskoletna postavitev s kiparjem JIRIJEM Kočico Naslovljeno na svobodo drugega v cerkvi nekdanjenega cistercianskega samostana v Kostanjevici na Krki, je pomenila neke vrste sežetje nekaterih znotraj likovnega polja izostrenih etičnih vzorov in vzorcev, ki dajejo njnemu delu tudi oblikovno prepoznaven okvir. Pri tem seveda ne gre za formalno religiozen značaj njunega dela, temveč predvsem za etične uvide in držo posameznika v sodobnem socialno in ekološko tako občutljivem okolju.
Pričujoča razstava OSVETLJENI odpira določen fragement povezan s problematiko podobotvorja, medijev in oblikovanja osebe.
Razstava je vezana na čas, v katerem je postavljena. Na čas zimskega solsticija, najkrajšega dne v letu, ki pa hrati že pomeni preobrat in nov začetek: noč bo namreč po zimskem solsticiju zopet vse krajša. V številnih kulturah je ta dan prispodoba novega rojstva, svetloba pa ima posebno mesto v njem. Najbolj skrite, svete prostore templjev je le na ta dan razsvetljil žarek svetlobe. Znan je star ljudski običaj  prenašanja svetlobe čez najdaljšo noč in bdenje ob luči.
Žiga je za ozadje dvanajstih akvarelov, na katerih so upodobljeni izključno otroci, postavil dvanjast različnih svetlobnih teles, ki z umetno svetlobo vse agresivneje vdirajo v temo noči, še posebej v adventnem času okoli Božiča in Novega leta. Svetlobno sevanje, ki je menda vidno že iz vesolja, je še posebej zavezujoče, kadar gre za sodobne elektronske medije, ki so jim izpostavljene zlasti mlajše generacije, ki to obliko realnosti jemljejo že kot povsem samoumevno izkušnjo stvarnosti.              Vesna Krmelj                      

***
Link na video:
RTV Slovenija 1 program, Kultura
Prispevek Boštjana Jurečiča,

Delni prepis:
"Morda najbolj impresivna samostojna rzstava v Ljubljani letos je hkrati tudi najbolj
krhka, introvertirana serija dvanajstih objektov. V galeriji Equrna razstavlja Žiga Okorn...
...Gre za dela, ki se seveda navezujejo na umetniško tradicijo vendar kažejo v
prihodnost. Okorn združuje tehnologijo s kvalitetnim minimalističnim slikarstvom, vse
skupaj pa stoji na zelo jasnih idejah. Na platnih so majhni neidentificirani otroci...
...Okorn je na našo likovno sceno vstopil v začetku devedesetih, lani je recimo
razstavljal v cerkvi samostana v Kostanjevici."

***
Mladina: Osvetljeni / Exposed
Žiga Okorn, Galerija Equrna, 2005
 
Slikarska postavitev Osvetljeni / Exposed iz sklopa Naslovljeno na svobodo drugega / Addressing the Freedom of the Other odpira določen fragement povezan s problematiko podobotvorja, medijev in oblikovanja osebe.
V ozadje dvanajstih akvarelov, na katerih so upodobljeni izključno otroci, sem postavil dvanjast različnih svetlobnih teles, ki z umetno svetlobo vse agresivneje vdirajo v temo noči, še posebej v adventnem času okoli Božiča in Novega leta.
Medije (TV, PC, mobitel, novoletne lučke, bliskavica fotoaparata, globus,...) sem uporabil kot svetlobno ozadje, ki proseva in osvetljuje male podobe in jih postavlja v neobičajno  razmerje med ponavljajočo virtualnost in izvirnost posameznih upodobljenih oseb.
Svetlobno sevanje, ki je menda vidno že iz vesolja, je še posebej zavezujoče, kadar gre za sodobne elektronske medije, ki so jim izpostavljene zlasti mlajše generacije, ki to obliko realnosti jemljejo že kot povsem samoumevno izkušnjo stvarnosti.
 
Postavitev je vezana na čas in prostor, v katerega je postavljena. Na čas zimskega solsticija, najkrajšega dne v letu, ki pa hrati že pomeni preobrat in nov začetek: noč bo namreč po zimskem solsticiju zopet vse krajša. V številnih kulturah je ta dan prispodoba novega rojstva, svetloba pa ima posebno mesto v njem. Najbolj skrite, svete prostore templjev je le na ta dan razsvetlil žarek svetlobe. Znan je star ljudski običaj  prenašanja svetlobe čez najdaljšo noč in bdenje ob luči.
 
Galerija kot „bela kocka“, tokrat  bolj „črna kocka“, tako ostaja neosvetljena, v upanju, da presvetljene podobe otrok lahko spregovorijo o njihovi izpostavljenosti in občutljivosti. Tanka meja med obdarovanjem bližnjih otrok in istočasnim nehotenim žrtvovanjem daljnih, se v prazničnem času še bolj jasno izriše in nas vabi k razmisleku o toku naše civilizacije.
 
Žiga Okorn